Koliko tekočine lahko torej spijem na dan?
Količino tekočin, ki jo potrebujete na dan, mora določiti zdravnik. Po navadi to pomeni pol litra, ki mu prištejete še izločeni urin (v 24 urah). Ne pozabite, da pod tekočine ne spadajo le pijače, kot so voda, kava, čaj ali mleko, ampak tudi hrana, ki je pri sobni temperaturi tekoča, na primer tekoči jogurt, sladoled ali juhe.
Kaj lahko za nadzor nad vnosom tekočine storim sam?
Pitje majhnih količin je zagotovo ena od najtežjih sprememb v vaši prehrani. Vnosu tekočin lahko enostavno sledite, če čez dan s seboj nosite steklenico vode s celotno dovoljeno dnevno količino. Za jedilno mizo pa lahko uporabljate manjše kozarce, da boste preslepili um.
Kaj pa lahko naredim, če postanem žejen?
Obstaja veliko dobrih namigov in zvijač, kako zmanjšati občutek žeje. Eden od zelo učinkovitih načinov je splakovanje ust ali grgranje z mlačno vodo. Do štirikrat dnevno pa lahko v usta daste polovico rezine limone – ustvarila bo osvežujoč občutek.
Če se vam nadzor nad vnosom tekočin zdi zelo težaven, lahko zmanjšate občutek žeje tudi z žvečilnim gumijem brez sladkorja. Ob zelo vročih dneh si pripravite ledene kocke s kapljicami limone ali drugega kislega sadja.