Bodite disciplinirani pri prehrani.
Zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa v dializnih centrih se lahko vaša rutina zdravljenja spremeni. Zato je zdaj zelo pomembno, da ostanete pri prehrani disciplinirani in še posebej pazite na vnos tekočine, kalija in fosforja. Tukaj je nekaj priporočil za upravljanje prehrane doma.
Smernice za nakupovanje
Da zmanjšate tveganje za okužbo, ne nakupujte sami, če je mogoče. Za pomoč prosite družino ali prijatelje ali pa se odločite za dostavo. Ne zanemarjajte svoje prehrane in upoštevajte priporočila zdravnika oziroma dietetika. Kljub temu pa je treba upoštevati nekaj točk:
- Prehrano ustrezno načrtujte in pripravite nakupovalni seznam, da ne boste ničesar pozabili.
- Poskrbite, da boste imeli dovolj zaloge za 14 dni.
- Kupujte hrano z daljšim rokom uporabe ali konzervirano hrano, izogibajte pa se predelani hrani.
- Pazljivi bodite pri izdelkih z dolgim rokom uporabe, kot je fižol ali grah, saj vsebujejo veliko fosforja in kalija, zato jih v obdobjih med dvema zdravljenjema uživajte zmerno in ne v daljšem obdobju.
Pri dostavi hrane se izognite neposrednemu stiku z osebo, ki vam hrano dostavi. Ohranjajte ustrezno razdaljo in se izogibajte pozdravom z neposrednim stikom. Ko prejmete živila, jih odstranite iz embalaže, slednjo pa zavrzite. Pred dotikanjem živil si roke vsaj 20 sekund umivajte z milom in vodo.
Priporočila za nakupovalni seznam
- Zelenjava: kupujte svežo ali zamrznjeno.
- Ogljikovi hidrati: riž, testenine, kruh (za zamrzovanje) ne smejo manjkati na vašem nakupovalnem seznamu.
- Meso in ribe: če se odločite za nakup svežega mesa in rib, jih nekaj zamrznite, sveže pa zaužijte v naslednjih nekaj dneh.
- Sadje: sadje je pokvarljivo, kupujte sveže (in nezrelo), izogibajte se sadju z visoko vsebnostjo kalija, kot je banana ali kivi, in si naredite zalogo vloženega sadja (vedno v sadnem soku, nikoli v sirupu).
- Jajca ne smejo manjkati v vaši shrambi. S shranjevanjem v hladilniku jim podaljšate obstojnost.
- Mlečni izdelki: kupujte mleko z dolgim rokom uporabe. Med mlečnimi izdelki je najboljša izbira staran sir.
Ravnanje z živili
Znanstveni dokazi o tem, da so živila lahko vir prenosa koronavirusa, ne obstajajo (Evropska agencija za varnost hrane, EFSA). Kot navadno še vedno lahko kupujete in uživate živila, prijazna ledvicam.
- Kljub temu vam priporočamo, da upoštevate stroge higienske ukrepe, zlasti pri rokovanju s svežimi živili.
- Med pripravo hrane z vročo vodo in milom temeljito operite živila, si umijte roke ter očistite kuhinjske površine in pripomočke, kot so noži in deske za rezanje.
- Za sveža živila in pripravljeno hrano uporabljajte ločene pripomočke, kot so noži.
- Kuhanje ali segrevanje hrane je lahko dodaten varnostni ukrep, saj je virus občutljiv na vročino.
- Sveža in pokvarljiva živila hranite v hladilniku za daljšo obstojnost.
- Prav tako izkoristite zamrzovalnik, da boste lahko nekatera živila shranili za dlje časa.
Še enkrat preglejte spletni material o prehranjevanju NephroCare, ki vsebuje koristne informacije in recepte. Preberite več