Naše krvne žile niso primerne za zagotavljanje zadostnega in stalnega krvnega pretoka, ki je potreben za dializo. Imamo dve vrsti krvnih žil: vene in arterije. Naše vene se nahajajo tik pod kožo in jih pogosto lahko vidimo s prostim očesom. Z lahkoto jih lahko tudi zbadamo, toda krvni pretok v venah je prenizek za dializno zdravljenje
V arterijah kri teče z večjim pritiskom kot v venah, toda „skrite” so globje pod kožo in jih je zato težje zbadati. Poleg tega imajo arterije zelo močan utrip in visok pritisk, kar ni idealno za dializno zdravljenje. Zaradi tega potrebujemo poseben žilni pristop imenovan fistula. Fistula je narejena med kirurškim posegom z združitvijo arterije in vene – zato se imenuje „arteriovenska”. Fistule se običajno nahajajo na podlakti.
Novo ustvarjen žilni pristop združuje lastnosti arterij in ven: krvni pretok in krvni pritisk sta višja kot v veni, hkrati ima otipljiv pulz podoben tistemu, ki ga občutite med tipanjem arterije.
V času zorenja fistule se poveča premer žile, kar omogoča lažjo vstavitev igle, in stena fistule odebeli. „Zorenje” fistule običajno traja od dva do šest tednov. Po fazi zorenja se fistulo lahko zbada, saj ta sedaj omogoča pretok večje količine krvi v zunajtelesni krvni obtok, kar zagotavlja učinkovito hemodializo.